Vojni analitičar o sukobu na Bliskom istoku: "Svaka pojava novog žarišta povezana je s Moskvom"
Dnevnik Nove TV ugostio je vojnog analitičara Ivicu Mandića koji je za početak dao procjenu hoće li sukob na Bliskom istoku eskalirati.
"Za početak jedan korak unazad. Ono što treba ovdje naglasiti - svaka pojava novog žarišta, od terorističkog napada na Kosovo do napada Hamasa ili proširenja, povezana je s Moskvom. Ono što treba naglasiti da svi sudionici sadašnjeg ili moguće proširenog konflikta na Bliskom istoku jesu u toj osovini ili prijateljskim odnosima s Moskvom. U tom smislu ne očekujem napad Irana na Izrael jer to bi SAD, ali i okolne zemlje, primjerice Saudijska Arabija dosta dobro dočekale. Mislim da Iranci nisu toliko naivni da će tako nešto napraviti", naglasio je Mandić.
"U tom drugom dijelu nastanka moguće je intenziviranje sukoba, ali u jedno dosta mjerljivoj, odnosno ograničenoj razini jer Hezbolah zna ako u ovom trenutku kada je Izrael ovako ranjen i kada su teške posljedice, sigurnosne, al ii unutarnjo-političke da bi tad Izraelu radio sve. Pitanje bi bilo kad bi se uopće konstituirala ponovno država Libanon. U tom smislu mislim da će biti dosta taktiziranja oko toga", dodaje.
Od početka napada Hamasa na Izrael, napeto je i na izraelsko-libanonskoj granici. Izraelci prijete da će uništiti Libanon, otvori li se ta nova fronta. Koliko je to izgledno?
"Vrlo je izgledno, ali ne u nekom radikalnom smislu kao što je bio rat između Izraela i Hezbolaha 2006. godine. Kada je izraleska vojska zbog svog čelništva od predsjednika Vlade do ministra obrane pa sve do načelnika glavnog stožera, nisu baš radili nešto što je bilo mudro, odnosno uvođenje vojske u rat. U ovom trenutku bi vojska uvedena u rat bila kompletna, znači jedna tampon zona koja bi se napravila u libanonskom teritoriju. Čisto sumnjam da će Hezbolah uletjeti u nešto tako dosta naivno", rekao je Mandić.
Američki predsjednik Joe Biden javno je upozorio vanjske aktere, uključujući Iran i Hezbolah da se ne miješaju. Vojni analitičar je upitan što možemo očekivati od Amerike kad je u pitanju ovaj sukob?
"Najveće grupacije udarnih skupina nosača, one su raspoređene u područje odgovornosti pete flote, čije je zapovjedništvo u Bahreinu, istočni Mediteran, bez obzira na to što spada u područje šeste flote. Tamo su raspoređene i nuklearne podmornice."
Dogodilo bi se kod uključivanja Irana ili Hezbolaha da bi oni otprilike vratili ih za jedno stoljeće unatrag. Ne bih im to preporučio jer ovo je operativno najveća grupacija u tom području. Ta poruka predsjednika Bidena Iranu da se ne igra je vrlo ozbiljna i respektabilna. Te snage su postavljene tamo da bi oni razumjeli da je SAD odlučna.Treba to vrlo ozbiljno uzeti u obzir da je Amerika odlučna da takvo nešto ne dogodi", naglasio je Mandić.