Nacionalna kritična infrastruktura mora biti u funkciji sigurnog i održivog razvoja RH. Potrebno je izraditi Strategiju zaštite NKI koja mora polaziti od činjenice da je RH kao članica EU i NATO saveza suočena s imperativom brzog razvoja održivog sustava planiranja, upotrebe, zaštite i obnavljanja svoje NKI, kao i brojnim izazovima. Učinkovit odgovor na suvremene izazove podrazumijeva i rekonstrukciju sadašnjeg sustava nacionalne sigurnosti u skladu s iskustvima zemalja koje prednjače u uspješnom organiziranju preventivnog očuvanja NKI.
Rečeno je to na konferenciji za novinare održanoj u srijedu, a na kojoj su predstavljeni zaključci 2. Zagrebačkog sigurnosnog foruma. Ovogodišnji Forum, koji se održao pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović te uz podršku NATO Science for Peace and Security programa, okupio je više od stotinu stručnjaka iz devetnaest država, od SAD do Estonije, te od Danske do Jordana. Forum je opravdao očekivanja organizatora koji ukazuju na potrebu čvrstog povezivanja državnog, javnog, privatnog i akademskog sektora u procesima planiranja, zaštite, održavanja, korištenja i obnove u slučaju ugroze, nacionalne kritične infrastrukture.
Po završetku Foruma, a na temelju dosadašnjih iskustava te održanih predavanja, prihvaćeni su zaključci koji bi sustav korištenja i zaštite nacionalne kritične infrastrukture u Hrvatskoj, ali i drugim zainteresiranim državama, mogli dići na višu razinu. To je posebno važno za Hrvatsku jer je proces donošenja prijedloga nove Strategije nacionalne sigurnosti odmakao kao i zbog činjenice da će zaštita kritične infrastrukture biti jedno od važnijih dijelova navedene Strategije.
O zaključcima Foruma, utjecaju Foruma na buduće poslovne procese tvrtki koje su sudjelovale na Forumu, o odnosu navedenih zaključaka prema novoj Strategiji nacionalne sigurnosti te o planovima za buduće Forume, govorili su prof. dr. sc. Slavko Vidović, dr.sc. Pavle Kalinić iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama i Velimir Ostoić iz tvrtke Adriatic Security Solutions.
Pavle Kalinić je rekao da Hrvatska nažalost po ovom pitanju kaska za drugima i da se teško uspoređivati u zaštiti KI , pogotovo s Izraelom koji je daleko odmakao u tome. Rekao je da postojeća organizacijska rješenja nisu zaživjela u predviđenoj mjeri te da se uočava nedostatak preciznog modela upravljanja procesima zaštite i oporavka NKI. Stoga je potrebno osnivanje Nacionalnog središta za zaštitu KI koji bi bio integralni dio budućeg središnjeg državnog tijela nadležnog za aktivnosti iz domene Domovinske aktivnosti. Na taj nalin bi se osigurala obveza da svi dionici sustava zaštite i oporavka NKI ispunjavaju svoje zakonske i regulatorne zadaće.
„Problem RH je to što, ne samo da nismo u stanju napraviti obranu od cyber napada, nego neke cyber napade ni ne znamo prepoznati“, rekao je Kalinić. Ostojić je, pak, naglasio važnost institucionaliziranja javno-privatnog partnerstva s ciljem zaštite KI.
Naglašena je i potreba izrade dokumenata kojima se utvrđuju kriteriji što se smatra dijelom NKI, a što ne. Također je ukazana potreba čvršćeg uvezivanja NKI država obuhvaćenih inicijativom Predsjednice RH „Jadran-Baltik-Crno more“.
Najavljena je i slijedeća konferencija o zaštiti KI iduće godine radnog naslova „Kritična infrastruktura i obrana od terorizma“. U međuvremenu, Forum će nastaviti djelovati u cilju jačanja otpornosti i obnovljivosti NKI.
Izvor:
Zaštita.info